FÜTÜVVET

EĞİTİM; YARDIMLAŞMA ve DOSTLUK DERNEĞİ

 

FÜTÜVVET HAKKINDA

 1. Derneğimiz 1999 Mayis ayinda Prof Dr.M.Esad Cosan Rah.a. tavsiyesi ile resmen kuruldu.
  Derneğimizin amaci ismi ile yazildigi gibi Kisaca Eğitim,Yardimlasmave Dostluk tur…
  Ayrıca bizi harekete geciren üç mesaj söyledir:
  İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa eren onlardır.

  Ali Imran 104

   

  Insanlarin hayirlisi insanlara en faydali olanidir  Hz.Muhammed s.a.v.

  Sevgide güneş gibi ol 
  Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol 
  Hataları örtmede gece gibi ol 
  Öfkede ölü gibi ol 
  Tevazuda toprak gibi ol 
  Her ne olursan ol 
  Ya olduğun gibi görün 
  Ya göründügün gibi ol  

  Hz. Mevlana 

  KURULUŞUNDAN GÜNÜMÜZE DERNEGIMIZIN ÇALIŞMA ALANLARI 
  EĞİTİM

  Bedenen, kalben ve fikren eğitimli nesiller!... 
  "Çocuklarımıza yapacağımız masraflar, bizim en karlı yatırımımızdır. Neden?.. Hayırlı bir evlat elde edeceğiz sonunda... Hiçbir yatırım ilme yapılan yatırımdan daha önde değildir."
  M. Esad COŞAN
    
  dernegimizce, eğitim alanında çok kapsamlı ve önemli çalışmalar yapılmıştır: Çeşitli bilimsel, fikri, güncel, kültürel, sağlık ve sanatsal konularda; konferanslar, seminerler; kitap satış organizasyonları yapılmış; milli ve dini gün ve geceleri kutlama programları tertip edilmiştir.
  Türk ve İslam büyüklerinin tanıtılmasına yönelik anma toplantıları, yaz okulları, kültürel ve piknik geziler, Cocuklarimiz icin Bayram- eğlenme programları düzenlenmiştir.
  Hanim öğrencilere yönelik, çeşitli kurslar 
  Halen çok sayıda başarılı öğrenciye, tüm ihtiyaçlarını karşılayacak oranda eğitim bursu verilmekte; ilköğretim ve lise seviyesinde başarılı ancak fakir öğrencilerin çeşitli özel okullarda okumaları için eğitim yardımları yapılmaktadir  
  YARDIMLAŞMA 
  En hayırlı iş: yardımlaşma... 
    
  "Dostluk ve yardımlaşma, karşılıklı ilgi, sevgi ve saygı, iman ve ahlak ne güzel şeyler!" 
  M. Esad COŞAN
    
  Maddi yardıma muhtaç insanlara, ihtiyaçları doğrultusunda, gıda, giyim gibi ayni yardımlar ile nakdi yardımlar yapılmaktadır: 
  Dernegimize  yapılan kurban bağışları muhtaçlara dağıtılmaktadır.
  Ramazan aylarında, her  gün düzenli mukabele dernegimizde okunmaktadir.

  En son Gazze –Endonezya olmak üzere Dünyanin cesitli yerlerindeki Magdur ve felaketzade insanlara Dernegimiz  elinden geleni yapmistir  
    
  DOSTLUK 
  Samimi, içten ve karşılıksız dostluklar... 
  "Bizce sevgi, bir eylem, sevap kaynağı ve çok tatlı bir şey. Bunun yaygınlaşması da çok önemli. Kalbimiz sevgiyle, saygıyla dolsun istiyoruz ve insanımız kardeş olsun. Ne yazık ki insanımız birbirlerinden koparılmış, ayrılmış, aralarında suni duvarlar örülmüş, birbirleriyle iş yapamaz hale getirilmiş. Yardımlaşma yapamaz hale getirilmiş. Birbirlerinin problemlerini duymaz ve onun için çare bulmaz hale getirilmiş. Bu durumdan kurtulmak için dostluk ve sevgi çalışmalarının önemi çok büyük..." 
  M. Esad COŞAN
    
  Bir toplumun ve onu oluşturan fertlerin, huzurlu ve güvenli olması, ayakta kalması, verimli olması ve tüm insanlık için faydalı hizmetler üretebilmesi için gerekli olan dayanışma ve dostluk çalışmalarına, dernegimizce  önem verilmiştir: Kandil ve bayram günlerinde tebrikleşme ve yemek proğramları düzenlenmiş; ziyaret edilmiş, komşuluk ilişkilerini geliştirici faaliyetlerde bulunulmuştur. Sosyal ilişkileri geliştirmek için çeşitli toplantı, gezi ve piknikler düzenlenmiştir.
  Acıları paylaşmak adına, kişilerin hastalık, kaza gibi üzüntülü ve sıkıntılı anlarında ziyaretler yapılmış, vefat edenlerle ilgili taziye ziyaretleri yapilmistir.
  Dostluk futbol maclari düzenlenmistir.  
  Yâd ve şükran... 
  Öncelikle, vakfımızın kurucusu merhum M. Esad COŞAN Hocaefendi' yi hayırla, sevgiyle, hürmetle ve rahmetle yad ediyoruz.
  Ayrıca diğer kurucularımıza, kuruluşundan bugüne, Dernegimizde görev yapan değerli yönetici ve çalışanlarımıza, bağışlarda bulunan hayırsever insanlara, bir şekilde dernegimize destek veren ve katkı sağlayan tüm gönül dostlarımıza en kalbi şükranlarımızı sunuyor, vefat edenlere Allah' tan rahmet diliyor ve hayırla yad ediyoruz.  Aydin Demir